İnsan neden yazı yazar ? başlıklı yazımın ardından bir arkadaşım aradı ve " neden epeydir yazmıyorsun?" dedi..

Kendimle kavga ediyorum o yüzden yazamıyorum bu sıralar , dedim..Gülüştük.

"Aman dikkat, kavga
 sırasında yara alma " dedi bana.

Evet insan kendiyle kavga da eder,çatışır da, barışır da..İnsanız hepimiz Homo Sapiens' iz neticede..Evrimsel süreçte tek derdimiz mutluluğa ulaşmak ve gelişmek değil mi..

Yara almak,yaralanmak demişken yaklaşık 4 aydır İlk Yardım Kursuna gidiyorum.Aslında Radyoloji mezunuyum ve üniversitede bu dersi aldım ama aradan yıllar geçti  ve ben bilgilerimi tazelemek istedim. Ve bugün de kurstan mezun oldum..

Çevremde bu kursa gidemeyen arkadaşlar öğrendiklerimi blogumda yazmamı istediler..Ben de onları kırmayarak bazı önemli konulardan özet geçmek istiyorum ilgilenenler için.

1-Mesela çoğu kişinin başına gelen SOLUNUM YOLU TIKANIKLIĞI konusu var.Yani yenilen bir şeyin yemek borusu yerine soluk borusuna kaçması meselesi.

 TAM TIKANMA

  Kişi nefes alamaz,konuşamaz,morarmaya başlar.


  Yapılacak İlk Yardım ; Öksürmeye teşvik edilir ve HEİMLİCH MANEVRASI uygulanır.
  Yani; önce kişi ayakta ya da otururken hafifçe öne eğilir ve 2 kürek kemiği arasına 5 kez vurulur.

  Çıkmadıysa ,arkadan sarılarak gövdesi kavranır.2 elinizi yumruk şeklinde birleştirerek göğüs kemiği ucu ile göbek arasına yerleştirin.Yukarı doğru 5 kez bastırın.

 Kaçan cisim çıkana kadar bu işlemleri sırasıyla uygulayın..İnternete Heimlich Manevrası diye yazarsanız uygulamayı daha ayrıntılı görebilirsiniz arkadaşlar..

2-HAYVAN ISIRMALARI VE BÖCEK SOKMALARI

Kedi ve köpek ısırmalarında o bölgeyi sabunlu su ile 5 dakika yıkamanız gerekiyor daha sonra bir sağlık kuruluşuna gidebilirsiniz aşı gerekli mi diye..


Arı Sokması olduğunda şişlik kızarıklık kaşıntı olur  genelde .Çok ileri hassasiyeti olanlar hemen hastaneye götürülmeli ancak genel arı sokmalarında mümkünse iğne bir kartla kazıyarak çıkarılabilir.   
Soğuk uygulama yapılır ancak kesinlikle amonyak kullanılmaz.Ağız içi sokmalarında kişinin hemen buz emmesi sağlanır,solunum yolu tıkanabilir diye tıbbi yardım istenir.

Kene Isırması nda belirtiler ateş,ağrı,iştahsızlık olabilir ve 3 gün içinde kendini gösterir.İlerleyen günlerde kusma,ishal,yüzde kızarıklık,burun kanaması olabilir.

Eğer çıkarılabiliyorsa kene ezilmeden,koparılmadan cımbız yardımıyla sağa sola sallanarak çıkarılmalı,hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

    Şimdilik  sıklıkla rastlanılan bu konulardan bahsedeyim dedim..Daha çok fazla konu var,kanamalar,zehirlenmeler,bilinç kaybı,solunum durması,kırık çıkık,yanma ve donmalar ..gibi


     Ama biliyorsunuz konsept olarak kitaplar,fotoğraflar,aforizmalar ağırlıklı  yazıyorum..Bu konu ilginizi çeker ya da devamı ile ilgili istek olursa eklemeler yaparım daha sonra..Ya da özellikle merak ettiğiniz konu hakkında mail atabilirsiniz bana,seve seve anlatırım bildiklerimi.

      Kursta öğrendiğim en önemli şey ise her insanın mutlaka ilk yardım tekniklerini bilmesi gerektiği oldu,çok hayati bir konu çünkü.

     İlerleyen günlerde bir Yurt dışı seyahatim olacak kısmetse..Gitmeden yazmak istediğim bir iki kitap özeti var yetiştirebilirsem.Ve tabii gelince de gezdiğim gördüğüm yerleri anlatırım diye düşünüyorum..

    Hepinize sağlıklı keyifli kendinizle az kavga ettiğiniz günler dilerim dostlarm :)
    Sevgiyle  Düşle
48 Yorumlar

 1. Teşekkürler bu faydalı bilgiler için. Bu arada şimdiden iyi yolculuklar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim faydalı olduysa ne mutlu:)Teşekkürler canım..

   Sil
 2. Herkesin temel düzeyde ilk yardım alması gerektiği düşüncesine katılıyorum.
  İyi seyahatler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklısınız,her insan mutlaka ilk yardim eğitimi almalı..Teşekkür ederim.

   Sil
 3. heimlice manevrasını görmüştüm ama ismini bilmiyodum mesela,yeterince bilgili değildim.. ilk yardım almanız çok iyi bence,çok faydalı bilgilerdi,emeğinize sağlık..😊


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O manevra meşhur bir manevra:) televizyonda falan da gösteriyor bazen.Evet çok istediğim bir eğitimdi iyi oldu bence de..Rica ederim faydalı olduysa ne güzel 😊

   Sil
 4. Cok teşekkürler ufacik bir hareketle hayat kurtarabiliyoruz. Ihtiyac duymayalim insallah ama bilgiler kulağımıza küpe olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, kesinlikle bilgi sayesinde kişiye anında müdahale yapılabiliyor.Insallah ihtiyaç hic olmasın dediğiniz gibi:)

   Sil
 5. Sevil kızım. Ehliyet alırken ilk yardım dersi vardı ama seneler geçti. Çok değerli ve hayati önemi olan bilgiler paylaşmışsın bizlerle. Başarını kutluyorum kızım.
  İçimizle savaşımız hep sürer ve sürecek de. Yeter ki sonunda yararımıza olan sonuçları olsun.
  Bir de Sevil kızım e-maille takip butonu ekler misin? Yazılarını kaçırmayayım canım.
  Yurt dışına gidecekmişsin. Hayırlı yolculuklar dilerim. Güle güle git ve dön canım. Sevgiyle kucaklıyorum seni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ece Ablacım,ehliyet kursunda da bu eğitimi alıyoruz evet sonra da unutuyoruz:) Bende bilgilerimi tekrarlamak istemiştim.Teşekkür ederim faydalı bulmana sevindim Ablacım.
   Ne kadar doğru söylemişsin içimizle savaşımız bitmiyor,sonucu hep yararımıza olsun umarım ki..
   Bloguma e-maille takip butonu ekledim😊
   Teşekkür ederim Ablacım kismetse 3 gün sonra yola çıkacağım.
   Sevgiyle kucaklıyorum ben de❤

   Sil
  2. Teşekkürler yavrum. İyi yolculuklar 😊

   Sil
 6. İlk yardım pek önemsemediğimiz, öğrenmeyi ihmal ettiğimiz, ancak çok küçük müdahalelerle bir hayatın kurtulmasına neden olacak bir bilgi.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen dediğiniz gibi, üzerinde çok durmadığımız bir konu.Ancak bilgi ve müdahele sayesinde hayat kurtarıcı olabiliyor.
   Ben de teşekkür ederim yorumunuz için..

   Sil
 7. Twbrik ederim canim.Evett yazmanı isteyenlerden biri bendim��
  Numarada ari sokmasına sarımsak sürmek çok iyi geliyor Şişmiyor ve doğal antibiyotik.Buda eskilerden ����❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım.Evet sen de yazmamı istemiştin :)
   Sarımsak demek😊bilmiyordum aklımda olsun.Sevgiler İnciciğim ❤❤

   Sil
 8. Çocukken tam ensemden arı sokmuştu sabahlara kadar acıdan kıvrandım...:( hiç unutmam...kendi kendimle kavga ben de çok ediyorum:) Sevgilerimle♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Off ense bölgesi de çok acır gerçekten..
   Kendimizle kavgamız hiç bitmiyor galiba Müjde Ablacım:)
   Sevgilerimle❤

   Sil
 9. Anaokulu öğretmenligi okulundayken gitmistik ama bilgileri hep tazelemek lazim. Ilk yardim her an lazim olabilir hayatta 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım,hayatımızın belirli dönemlerinde bu eğitimi alıyoruz ancak sonra unutuyoruz ışte..Tazelemek gerekiyor lazım olabilir diye😊

   Sil
 10. Benimde de bilgisayarımda sorun var,yeni yazılar yazamıyorum.Zaten ruh halimde yeni yazılar yazmayı pek istemiyor.İnsanız işte,inişler,çıkışlar olabiliyor.Yeter ki okkalı düşmeyelim,düşersek de kalkabilelim :)Kocaman sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yurdagülcüm; haklısın öyle zamanlarımız oluyor ki hiç yazmak istemiyoruz..Inisler çıkışlar kaçışlar herşey mümkün..Ne güzel demişsin; düşersekte okkkalı olmasın kalkalım ayağa,zaten hep öyle yapmıyor muyuz😊Kocaman Sevgiler de benden❤

   Sil
 11. Önemli ve her an gerekli olabilecek bilgiler..Aman gerekli olmasın yine de..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her an gerekebilecek önemli bilgiler..Ama hiç kimse için gerekmez umarım ki❤

   Sil
 12. ay saol yaaa hiç bilmediğim konuuuu :) ilk yardım anında kavga etmemeli herhaldeee hihihi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :))) ay deep alemsin, oturduğum yerde sesli güldüm:) tabii tabii dikkat etmek lazım ilk yardım anında sakin olalım kavga etmeyelim hem kendimizle hem başkasıyla😁

   Sil
 13. Aslına bakarsanız ne kendimizi idame etmeyi ne de tehlike anında neler yapabileceğimizi biliyoruz. Sanırım bu doğadan kopuşumuzla alakalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız bilgimiz fazla yok..Zor anlar yaşayınca anlıyor insan.Ben 2 kere ciddi dönüm noktaları yaşayınca ilk yardımın ehemmiyetini çok iyi anladım ve kursa gitmeye de öyle karar verdim.
   Doğamızdan kendimizden uzaklaşıyoruz günlük koşturmalardan, doğru söylüyorsunuz...

   Sil
 14. Merhaba.Bloğum yenidir destek olursanız sevinirim. Sizi takip ettim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; blogunuz hayırlı olsun.Tabii ki uğrarım..

   Sil
 15. HEİMLİCH MANEVRASI bence okullarda özellikle ana sınıf öğretmenlerine eğiticilere öğretilmeli...
  Harika bir yazı olmuş kaleminize sağlık
  ilk yardım dersini üniversitede aldım fakat mutlaka yeniden almak okumak gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum ;sık karşılaşılan bir sorun olduğu için öğretmenler ve ana sınıfı öğretmenlerine bu eğitimler verilmeli..
   Teşekkür ederim begenmenize sevindim.Insan unutuyor,ben de yeniden hatırlamak için bu eğitimi almak istedim:)

   Sil
 16. Güle güle gidip gelin... ilk yardım konusunda bilinçsiz olduğumuz bir tarafa bu konudaki duyarsızlığımız evlere şenlik... bu konudaki hassasiyetiniz ve paylaşımınız için tebrik ediyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim inşallah.
   Evet bu konuda hem birşey bilmiyoruz hem de çok biliyormuş gibi insanlara yanlış müdahaleler yapabiliyoruz,hakkaten evlere şenlik durumdayız..
   Rica ederim ;bu kadar yararlı olacağını bilseydim daha önce paylasırdım:)

   Sil
 17. Emeğinize sağlık, ne iyi yapmışsınız. Faydalı paylaşım için çok teşekkür ederim, ilk yardım hayat kurtarır. Bu arada sizi mimledim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim beğenmenize sevindim:) ilk yardım çok önemli gerçekten hayat kurtarıcı..Mim için teşekkürler.

   Sil
 18. Faydalı bilgilere teşekkürler. Kalp krizi geçirenlere de öksürmesi tavsiye edilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim faydalı olduysa ne güzel..Biz de Kalp krizi için öksürmenin doğru olduğunu sanıyorduk fakat hocamız kesinlikle yanlış bilgi dedi.Yani kalp krizi geçiren kişiyi öksürtmek damar yırtilmasina sebep olduğundan kişiye daha çok zarar veriyormuş..

   Sil
  2. Aaaa ben bunu bilmiyordum. Öğrendiğim iyi oldu. Teşekkürler canım :)

   Sil
 19. güzel ve faydalı ilkyardım bilgileri için teşekkürler

  YanıtlaSil
 20. İlk yardım hayat kurtarır! Verdiğiniz bu bilgiler gerçekten çok önemli ve kıymetli. Bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler 🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ilk yardım hayat kurtarıcı ve herkesin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.Rica ederim faydalı olduysam ne mutlu bana😊

   Sil
 21. çok değerli bilgiler ben de böyle bir kursa gitmek istiyorum aslında gündemime alsam iyi olucak gerçi panik anında donup kalan bir insanım ama belki bunu da aşabilirim böylece sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım beğenmene çok sevindim.Bu kursu kesinlikle tavsiye ederim çok faydalı bilgiler öğretiyor.En azından bilmek bile insanı daha güvende hissettiriyor inan:) Sevgiler

   Sil
 22. Hello, thanks for the information.

  YanıtlaSil